Obec Dřevčice

 

   
 

 
 
kliknutím zvětšítePoloha:
Dřevčice leží nedaleko města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav při staré cestě z Prahy do Mladé Boleslavi. Od hranic Prahy jsou vzdáleny přibližně 3,5 km.

Obec se skládá z jedné části o výměře 560,96 ha, k 1. listopadu 2012 zde žilo 725 trvale hlášených osob. Obec se rozkládá na velkém terénním schodu v místech přechodu náhorní Pražské planiny k Labské nížině. Asi 250 m severně od hlavní silnice, procházející obcí, padá terén prudce dolů, do velkého údolí zvaného "v Chobotech". Tímto údolím protéká od Vinoře Vinořský potok (též zvaný "Valcha" či "Chobot"). Původně zde měl dvě ramena a tvořil velkou vodní plochu, přirozenou ochranu obce od severu. 

Zástavba obce Dřevčice původně vznikla v jižním okolí
tvrze, posléze jako rozšířená zástavba, jejíž základem byl ústřední prostor - náves v okolí kostela sv. Bartoloměje a okolo rybníčku při Vinořském potoce pod ním.

Centrem obce je nyní komunikace II/610 z Prahy-Vinoře na Brandýs nad Labem, původní náves s kostelem a parkovou úpravou je nyní poněkud stranou. Při komunikaci je soustředěna i většina vybavenosti obce - obecní úřad,
škola, školka, zastávka autobusu, hospoda, prodejna potravin. Na jižním okraji sídla, směrem na Svémyslice, leží sportovní hřiště a v jeho blízkosti se nachází nový hřbitov.

Obci i okolí dominuje věž nově opravené
zvonice.

Základní statistické údaje

Počet částí: 1
Katastrální výměra: 560,96 ha
Počet obyvatel: 780 (k 1.1.2018)
Pošta: Ne
Škola: Ano   (1. až 5.)
Zdravotnické zařízení: Ne
Policie: Koordinační smlouva s Policií ČR, OOP Brandýs nad Labem
Kanalizace (ČOV): Ano
Vodovod: Ano
Plynofikace: Ano

 

Nejnovější letecké snímky obce - autor a majitel snímků Ing. Jan Fritscher, 13.9.2006